Premda saborski Etički kodeks to zabranjuje, zastupnik Zekanović ne može biti kažnjen za vrijeđanje na HRT-u jer su vladajući obesmislili Kodeks i prije nego su ga izglasali.
Predsjednik saborskog Odbora za Ustav Ivan Malenica potvrdio je Gongu da Hrvoje Zekanović (HDS) nije odgovarao za to što je 21. listopada 2024. prekršio saborski Etički kodeks kada je u emisiji Studio 4 na HRT-u izjavio: "Ja sam sada vizualizirao kolegicu Orešković kako leži u krevetu, pokrivena hrvatskom zastavom s jastukom na kockice."
Time se još jednom potvrđuje da vladajuća većina oko HDZ-a nikada nije namjeravala da se na bilo kakav način primjenjuje Etički kodeks za Sabor, propis koji je trebao biti obvezujući skup pravila o etičkom djelovanju u politici. No, propis je na kraju izglasan u takvom obliku da se po njemu uopće ne može postupati.
Mrtvo slovo na papiru čak i kao popis bontona
Kodeksom, naime, nije predviđeno da se kršenje niti prijavljuje niti da se o kršenju odlučuje niti da se kršenje kažnjava. Jedino što se navodi je to da Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav "prati provedbu Kodeksa".
To je i razlog zašto se Etički kodeks, punim nazivom Kodeks o etičkom djelovanju zastupnika u Hrvatskom saboru, još otkako je stupio na snagu početkom 2023. godine nije primijenio - niti jedan jedini put premda je prilika za to u Saboru itekako bilo.
Svojim ispadom u listopadu na HRT-u Zekanović je jasno prekršio Etički kodeks u onom dijelu u kojem Kodeks izričito navodi da zastupnici i zastupnice "ne smiju širiti nesnošljivost na temelju spola ili roda", što se jednako odnosi na njihovo ponašanje u Saboru kao i u javnim istupima.
Zekanović nekažnjen niti za “kolac i metak” za političkog suparnika
Zekanović je prethodno ostao nekažnjen i kada je u svibnju ove godine, na konstituirajućoj sjednici 11. saziva Sabora, za Peđu Grbina (SDP) kazao da je "politički mrtvac", odnosno "zombi" i zaključio da zombija "treba pogoditi u srce kolcem i metkom u čelo". Bilo je to samo jedan dan nakon atentata vatrenim oružjem na premijera Slovačke pod čijim je dojmom još uvijek bila cijela Europa, pa je Zekanovićeva izjava imala još i puno veću težinu nego što bi imala inače.
Tim povodom Malenica je Gongu potvrdio da Etički kodeks doista ne predviđa sankcije, što znači da se kršenja Kodeksa ne mogu niti kažnjavati. Poručio nam je i to da će Odbor za Ustav postupati po Kodeksu isto onako kao što je to činio njegov prethodnik Dražen Bošnjaković dok je u 10. sazivu vodio taj isti odbor.
Bošnjaković je, pak, kao Maleničin prethodnik na čelu Odbora za Ustav, postupao tako da nije reagirao niti u veljači 2023. na istup Majde Burić (HDZ) nakon što je kolegici iz Radničke fronte Katarini Peović predbacila da "pokazuje rusoljubno srce" i dodala da joj je srce usto još "vjerojatno i srboljubno".
Kako je Vlada antikorupcijski alat učinila bemislenim
"Kodeksom nije predviđeno prijavljivanje ponašanja koje bi bilo suprotno odredbama Kodeksa, pa slijedom toga ovaj Odbor nema ovlast odlučivati u pojedinačnom slučaju niti izricati sankcije, a time i odlučivati o povredi njegovih odredaba", iskreno nam je tada objasnio Bošnjaković da je Kodeks savršeno beskoristan kao što to sada čini njegov nasljednik.
Kodeks o etičkom djelovanju u Saboru donesen je krajem 2022. U obrazloženju zašto šalje Kodeks u parlamentarnu proceduru, Vlada je tada otvoreno napisala da je razlog tome što je GRECO to predložio još 2014. zbog "korupcijskih rizika pri obavljanju zastupničkih parlamentarnih dužnosti".
No, ono što je na kraju izglasano u Saboru, doslovno je bio običan popis pravila lijepog ponašanja. A čak niti u takvom tekstu tog akta Vlada RH nije predvidjela niti tko će i kako prijavljivati kršenja Kodeksa, kamoli kazne za kršenje, nego samo da njegovo provođenje nadzire Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav.
Gong: Etički kodeks za Sabor treba mijenjati
Još 2022. Gong je u svojim preporukama naveo da Etički kodeks mora imati mehanizme kontrole, javno objavljivanje zastupničkih kršenja Kodeksa, uključivanje Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa u posebno teškim slučajevima, te mogućnost sankcija.
Takva praksa u sebi bi sadržavala mnoge elemente već postojećih kodeksa, primjerice, u Ujedinjenom Kraljevstvu ili u njemačkom Bundestagu.Nakon što je Kodeks usvojen ovakav kakav je sad, Gong je u preporukama za Sabor iz 2023. naveo da Etički kodeks treba mijenjati, i to tako da se omogući prijavljivanje njegovog kršenja, da se njime propišu kazne za kršenje, te da se uvedu stvarni mehanizmi nadzora i javnih objava svih aktivnosti radnog tijela nadležnog za njegovu provedbu.