Trošenje javnog novca – na uvid javnosti umjesto vela tajnosti

02. srpnja 2014.

Zašto (i ova) Vlada od građana skriva ugovore s tvrtkom Patton Boggs – pitanje je na koje i dalje nema odgovora, a hoće li ga ili neće biti u budućnosti – odlučit će Visoki upravni sud, kojemu se Vlada potužila nakon što je Povjerenica za informiranje Banskim dvorima naložila da javnosti otkriju ugovor s američkom odvjetničkom lobističkom tvrtkom Patton Boggs LLP o pružanju usluga zastupanja Hrvatske pred Haaškim sudom u žalbenom postupku generalima Gotovini i Markaču.

„Objavljivanje ugovora koje tijela javne vlasti sklapaju sa privatnim subjektima predstavlja minimum transparentnosti u radu tijela javne vlasti koji mora biti poštovan. Javnost odnosno narod je suveren u ostvarivanju vlasti i kao takav ima pravo u svakom trenutku znati na koji način i u koju svrhu se troši proračunska sredstva. Privatni gospodarski subjekti prilikom sklapanja ugovora i poslovanja s tijelima javne vlasti moraju preuzeti rizik „razotkrivanja“ vela tajnosti u ime javnog interesa za veću transparentnost, a tijela javne vlasti moraju biti svjesna da se radi o javnim poslovima i javnim ugovorima“, piše GONG u odgovoru na tužbu Vlade Visokom upravnom sudu protiv Rješenja Povjerenice za informiranje.

GONG je, podsjetimo, početkom svibnja 2012. od hrvatskog Ministarstva pravosuđa zatražio dostavu preslike Ugovora o pružanju usluga pravnog savjetovanja sklopljenog s tvrtkom Patton Boggs u vrijeme HDZ-ove Vlade te preslike dodataka Ugovoru. Međutim, kako smo već detaljno pisali, taj „vrući krumpir“ Ministarstvo pravosuđa je prebacilo Banskim dvorima vrludajući pritom više ili manje (ne)uspješno zakonskim propisima i datumima i dalje odbijajući uvid u dokumente. U  istom je tonu nastavila i (nova) Vlada zbog čega se GONG žalio Povjerenici za informiranje, a ona je žalbu 10. travnja 2014. godine uvažila.

„Pitanje potrošnje javnog novca važno je za transparentnost tijela javne vlasti te stvaranje povjerenja građana u rad tog tijela, osobito u postupanju s javnim novcem“, istaknuto je u Rješenju Povjerenice, koja je vladajuće podsjetila ne samo na Ustavom zajamčeno pravo na pristup informacijama, nego i ukazala na to da Vlada nije obrazložila zbog kojih bi to vrijednosti i dalje postojali razlozi klasificiranja Ugovora stupnjem tajnosti «povjerljivo» s obzirom na to da je žalbeni postupak u Haagu završen. No, protiv tog Rješenja Vlada je na zatvorenoj sjednici 8. svibnja 2014. utvrdila Prijedlog tužbe Visokom upravnom sudu, koju GONG u cijelosti osporava i protivi joj se kao neosnovanoj i pravno neutemeljenoj .

Naime, prema Zakonu o upravnim sporovima, Visoki upravni sud pozvao je GONG da pošalje odgovor na tužbu kao zainteresirana strana, a ta organizacija civilnoga društva, između ostalog, upozorava, da je riječ o ugovoru o javnoj nabavi čiji su predmet pravne usluge, kao i da je nejasno kako to predmetni ugovor štiti vrijednosti propisane u čl. 6. Riječ je o „temeljima Ustavom utvrđenog ustrojstva RH, neovisnosti, cjelovitosti i sigurnosti RH, međunarodnim odnosima RH, obrambenoj sposobnosti i sigurnosno-obavještajnom sustavu, sigurnosti građana, osnovama gospodarskog i financijskog sustava RH, znanstvenim otkrićima te pronalascima i tehnologiji od važnosti za nacionalnu sigurnost RH.“

Naime, Vlada ni ranije u svome rješenju, niti u tužbi jasno ne navodi i ne precizira koje se to od navedenih vrijednosti štiti klasifikacijom "povjerljivo". K tome, kako je upozorila i Povjerenica, sudski postupak je završio, a još mnogo ranije na internetskim stranicama Ministarstva pravosuđa SAD-a sukladno tamošnjem Zakonu o registraciji stranih zastupnika (Foreign Agents Registration Act) objavljeni su sporazumi i dodatna dokumentacija tvrtke Patton Boggs.

Čemu onda u Hrvatskoj ovo skrivanje od javnosti, zaista nije jasno, osim ako umjesto transparentnosti i dalje na cijeni ostaje «kultura tajnosti», o čemu ponešto govori i činjenica da još uvijek nije izmijenjen Zakon o tajnosti podataka (premda se na izmjenama navodno radi) pa ni Zakon o pravu na pristup informacijama ne može biti u potpunosti provođen u praksi, a koliko je vladajućima doista stalo do otvorenosti još i više govori i (ne)osiguravanje sredstava za rad Ureda Povjerenice za informiranje.

chevron-right