Zanima vas kako se troše sredstva općina i gradova? Koliko je u stvari transparentan rad državnih institucija? Kako funkcionira zaštita osobnih podataka kad je u pitanju javni novac?
Radionica o pravu na pristup informacijama tijela javne vlasti održat će se 21. veljače 2025. godine, od 11 do 15 sati, u Zoni, Jerina ulica 1, Split.
Nakon što smo prošle godine održali tri radionice za civilno društvo i druge zainteresirane aktiviste u Osijeku, Rijeci i Zagrebu te predavanja za studente novinarstva, ove godine nastavljamo s održavanjem radionica u drugim dijelovima zemlje.
Iako je pravo na pristup informacijama zajamčeno i Ustavom Republike Hrvatske, a razrađeno ZPPI-jem, mnoge građanke i građani nisu svjesni postojanja tog prava ili ne znaju kako ga ostvariti. Pravo na pristup informacijama od ključne je važnosti za borbu protiv korupcije i promicanje transparentnosti rada tijela javne vlasti, stoga je nužno jačati znanje o njemu. Zbog toga, kroz radionice o pravu na pristup informacijama za civilno društvo i ostale aktiviste, Gong nastoji osvijestiti potrebu za što transparentnijim radom institucija i bolje zagovaranje.
Program radionice uključuje:
Radionicu će održati Gongova pravnica Sanja Pavić, a prijaviti se možete na linku.
Financira PROTEUS projekt Transatlantic Foundationa, sufinanciran od strane Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske izvršne agencija za obrazovanje i kulturu. Ni Europska unija ni Europska izvršna agencija za obrazovanje i kulturu ne mogu se smatrati odgovornima za njih.