U tri predavanja na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu upoznali smo studentice i studente sa Zakonom o pravu na pristup informacijama u teoriji i praksi, te smo ih uputili kako koristiti Gongovu platformu za digitalno slanje zahtjeva za pristup informacijama tijelima javne vlasti ImamoPravoZnati.org.
Predavanja u sklopu predmeta Novinarstvo u međumedijskom okruženju održali su tijekom studenog Gongova pravnica Sanja Pavić i koordinator Gongovih digitalnih alata Sergej Županić.
Studentice i studenti učili su o detaljima najvažnijih aspekata ZPPI-a, posebno u kontekstu novinarstva. Objašnjeno im je što se smatra informacijom prema ZPPI-u, što su tijela javne vlasti, od koga sve mogu tražiti informaciju, kako podnijeti zahtjev za pristupom informacijama i što učiniti ako tijelo javne vlasti odbija dostaviti traženu informaciju.
Upoznali smo ih s nekoliko istaknutih slučajeva u kojima je Gong izborio od tijela javne vlasti objavu traženih informacija i objasnili smo im na koji način se dobivene informacije, posebno skupovi podataka, naknadno mogu novinarski obrađivati.
Skupa sa studenticama i studentima prošli smo kroz ispravno pisanje zahtjeva za informacijom i potom slanje preko ImamoPravoZnati.org.
Pravo na pristup informacijama zajamčeno je Ustavom Republike Hrvatske, a razrađeno Zakonom o pravu na pristup informacijama. Ono je od ključne važnosti za borbu protiv korupcije i za promicanje transparentnosti rada tijela javne vlasti, stoga je nužno jačati znanje svih građanki i građana, a posebno budućih novinarki i novinara.
Jer, kada članice i članovi društva znaju što i kako rade tijela javne vlasti, svi skupa povećavamo odgovornost tih tijela i jačamo povjerenje u javnu upravu.