Više od 700 mladih sudjelovalo je tijekom 2024. godine u Gongovim edukacijama. Mladi su najveći interes imali za edukativne radionice o izborima u kojima je sudjelovalo više od 400 njih.
Gongove izborne radionice “Prvi put biram” organizirane su u zagrebačkim gimnazijama (Gimnazija Lucijana Vranjanina, XV. gimnazija, XVI. Gimnazija, VII. gimnazija) i za učenike strukovnih škola (Tehnička škola ”Ruđer Bošković”, Škola za cestovni promet, Tehnička škola za računalstvo i mrežne djelatnosti, Treća ekonomska škola) i Škole za primjenjenu umjetnost i dizajn. Također, radionice su provedene i u Gimnaziji u Đurđevcu i u suradnji sa udrugom Delta za učenike srednjih škola u Rijeci.
Za učenike u Rijeci organizirani su i dijalozi s predstavnicima stranaka koji su se kandidirali za europske izbore te s kandidatkinjama za predsjedničke izbore, nakon kojih su im mladi birači uputili zahtjeve i preporuke za njihov bolji položaj u Hrvatskoj.
Izborne edukacije za mlade organizirane su na poziv škola, nastavnica koje su sudjelovale u Gongovim programima za stručno usavršavanje te mjesnog odbora. To je bila prilika za mlade da dobiju dodatna znanja o izborima koja će im pomoći da razumiju svoje biračko pravo i utječu na procese donošenja odluka.
Kroz izborne radionice “Prvi put biram”, za koji je Gong 2006. godine dobio nagradu Vijeća Europe, mladi birači i biračice dobivaju korisne informacije o izbornom procesu i proceduri glasanja.
Koristeći neformalne metode educiranja mladih, Gongove edukatorice im daju dodatna pojašnjenja važna za bolje razumijevanje izbora - poput toga kako glasati ako na dan izbora nisi u mjestu prebivališta, tko može glasati van Hrvatske i gdje se nalaze ta biračka mjesta.
U izbornim edukacijama, kao i drugim edukacijama iz područja političke pismenosti, sudjeluju i gimnazijalci i učenici strukovnih škola. Njihovo sudjelovanje i dodatno educiranje o izborima i politici je iznimno važno jer istraživanja pokazuju da strukovnjaci, a posebno oni koji pohađaju trogodišnje programe, imaju manje političkih znanja nego njihovi vršnjaci u gimnazijama.
Edukacije ovog tipa su važne i zbog toga što mladi u Hrvatskoj smatraju da su izbori najefikasniji način da donositelji odluka čuju njihov glas, dok s druge strane imaju izrazito negativan stav prema strankama i političarima i nedovoljno izlaze na izbore.
Osim edukacija iz područja politike, osnovnoškolci i srednjoškolci su ove godine sudjelovali i u radionicama za medijsku pismenost. S obzirom na to da medijska pismenost nije zaseban predmet, a da su mladi izloženi dezinformacijama na društvenim mrežama koje koriste kao primarni izvor informiranja, ove edukacije pomogle su im da nauče prepoznati lažne informacije i razviju vještine medijske pismenosti.
Između ostalog, uloga Gonga i drugih organizacija civilnog društva koje rade u području promicanja građanskog obrazovanja je da dodatno educiramo nastavnice o specifičnim znanjima kao što su izbori i promicanje demokracije te da im budemo pomoć i potpora u prijenosu tog znanja na njihove učenike i učenice.
Educirajući različite društvene skupine, Gong doprinosi boljoj demokratskoj kulturi, aktivnih građana i građanki koji poznaju politički sustav i izborni proces te donose informirane odluke kod glasanja i svakog drugog oblika građanske participacije.