Pet mjeseci od konstituiranja XI. saziva Sabora premijer Andrej Plenković ne duguje odgovor na niti jedno zastupničko pitanje, a ukupni ritam odgovaranja članica i članova njegove vlade trenutno je među najredovitijima u posljednjih 21 godinu (otkad su dostupni podaci Hrvatskog sabora u otvorenom formatu). Prethodne dvije Plenkovićeve vlade iza sebe su ostavile preko 600 neodgovorenih pitanja.
U Gongovoj analizi iz srpnja konstatirali smo da su dotadašnje dvije vlade Andreja Plenkovića bile daleko najgore u ignoriranju zastupničkih pitanja od 2003. naovamo, a u analizi iz rujna i to da je po neodgovaranju na pitanja daleko najgori član Vlade RH premijer Plenković.
Podaci iz Sabora, barem zasad, ukazuju na veliki zaokret odnosa prema pitanjima koja su zastupnice i zastupnici vladi postavili pisanim putem. U interaktivnoj infografici, koja prikazuje stanje od 29. listopada 2024., možete vidjeti podatke o pitanjima koja su zastupnice i zastupnici postavili pisanim putem.
Pitanja postavljena članovima Vlade usmeno na aktualnim prijepodnevima nismo uzimali u računicu zato što se sva takva pitanja vode kao odgovorena. Pritom se ne vodi računa o tome što su ti odgovori često tek puka prepucavanja i besadržajna prepirka, što posebno vrijedi za samog Plenkovića kao predsjednika Vlade.
Najgori - Bačić i Butković
Trenutno je stanje takvo da, od 19 članica i članova Vlade, njih 14-ero ne kasni s odgovorima. Prema Poslovniku Hrvatskog sabora član ili članica Vlade na postavljeno zastupničko pitanje mora odgovoriti u roku od 30 dana. Ako netko od njih na neko pitanje ne odgovori na vrijeme, predsjednik Sabora, i u ovom sazivu Gordan Jandroković, mora upozoriti onoga tko kasni s odgovorom, a nakon toga dotični ili dotična mora poslati odgovor u roku od osam dana.
Najgori po neodgovaranju sada su Branko Bačić koji od pet pitanja koja su mu poslana, kasni s odgovorima na dva i Oleg Butković koji od 11 pitanja s odgovorima kasni također na dva. Po jedan odgovor s kojim kasne duguju Josip Dabro, Goran Grlić Radman i Tonči Glavina.
Nitko od ostalih ministrica i ministara nema niti jedno pitanje kojim je probio rok za odgovor. Prema ukupnim brojkama ističu se Vili Beroš, koji je od 13 pitanja odgovorio samo na dva (ostalo mu je za odgovoriti u roku njih 11) i Plenković koji sa 11 odgovora od 17 pitanja ujedno ima i jedan od boljih omjera odgovora i ukupnog broja postavljenih pitanja u odnosu na sadašnje kolegice i kolege u vladi.
Išli na godišnji bez ijednog odgovorenog pitanja
Početkom kolovoza Gong je konstatirao da su članovi Vlade na godišnji odmor otišli a da su iza sebe ostavili desetke neodgovorenih zastupničkih pitanja. Najgori su bili Plenković, Butković, Fuchs i Piletić koji do tada nisu odgovorili na nijedno pitanje, što je značilo da će do završetka godišnjeg odmora probiti rokove utvrđene Poslovnikom.
Unatoč tome što je Ustavni sud proteklih godina nekoliko puta ponovio da Poslovnik Sabora ima pravnu snagu zakona, članice i članovi vlada probijali su i probijaju rokove za odgovaranje na zastupnička pitanja s nemalim brojem pitanja na koja nije nikada odgovoreno.
To je posebno kulminiralo s početkom VIII. saziva Sabora i Vlade Tihomira Oreškovića, kao što se vidi iz druge infografike u ovom članku. Najgora je bila prva Vlada Andreja Plenkovića s čak 417 neodgovorenih pitanja, a njegova druga vlada ujedno je bila i druga najgora sa 190 neodgovorenih.
Plenković, Milanović, Kosor, Sanader
Sadašnja vlada, koja se poklapa sa XI. sazivom Sabora, duguje 50 pitanja. No, ako bi se od tog broja oduzela ona pitanja na koja članovi sadašnje vlade još nisu odgovorili, ali su još uvijek unutar roka utvrđenog Poslovnikom, aktualni ministrice i ministri slijedili bi godišnji ritam odgovaranja u rangu V., VI. i VII. saziva Sabora (pogledati opasku uz grafikon na dnu druge infografike).
Treća Gongova infografika u ovom članku pokazuje kojih je 25 članova i članica vlada poimenice ostalo dužno najviše odgovora zastupnicama i zastupnicima od 2003. godine do danas. Andrej Plenković bez premca je bio najgori sa 207 ignoriranih pitanja (skoro isključivo iz prošlih IX. i X. saziva Sabora), potom Zdravko Marić koji je kao ministar ostao dužan 36 odgovora i Davor Božinović (32).
Bivši premijer Zoran Milanović ostao je dužan 25 odgovora, Ivo Sanader 25, a Jadranka Kosor 12. Pretraživu listu svih 130 članica i članova Vlade RH kroz dva desetljeća s podacima o odgovorima koje su ostali dužni možete vidjeti na ovom linku.
Iz infografika o neodgovorenim pitanjima u posljednjih 21 godinu jedan od slučajeva koji se izdvaja je i onaj Predraga Šustara, HDZ-ovog ministra znanosti, obrazovanja i sporta u mandatu premijera Tihomira Oreškovića. Unatoč tome što mu je mandat trajao samo devet mjeseci, on nije odgovorio na čak 23 pitanja (odgovorio je na samo jedno), čime je zaslužan za skoro polovicu svih neodgovorenih pitanja te vlade.