Vlada je u četvrtak (1.8.2024.) održala svoju zadnju sjednicu pred godišnji odmor koji, kako je najavljeno, za njene članice i članove počinje sljedećeg tjedna, a iza njih je ostalo neodgovorenih 45 zastupničkih pitanja od ukupno 93 koliko su im saborski zastupnici i zastupnice postavili od konstituiranja XI. saziva. (Riječ je o službenim podacima, objavljenima na stranici Informacijsko-dokumentacijske službe Hrvatskog sabora do petka 2. kolovoza u 9 sati).
Time se nastavlja običaj Vlade da ignorira veliki broj pitanja koja stižu iz Sabora, na što je Gong upozoravao u srpnju i rujnu prošle godine kada je pozivao da se konačno počnu dosljedno poštivati rokovi za odgovor, jasno propisani Poslovnikom Hrvatskog sabora.
Podaci iz Sabora otkrivaju da je riječ isključivo o pitanjima koja su premijeru Andreju Plenkoviću i ministrima odnosno ministricama upućena u pisanom obliku. Od 52 takvih pitanja, kao što se vidi u interkativnoj infografici, iz Vlade su do sada odgovorili na njih sedam ili samo 13 posto, a najviše neodgovorenih pitanja ima premijer Plenković.
Institut zastupničkog pitanja proizlazi iz toga što Vlada, kao nositelj izvršne vlasti, za svoj rad odgovara Hrvatskom saboru, nositelju zakonodavne vlasti, koji njen rad prati i nadzire. Vlada je stoga obavezna podnositi Saboru izvještaje o svom radu i obavezna je odgovarati na pitanja koja stižu iz Sabora o svom radu i politikama koje provodi.
Što se tiče 41 pitanja koje su zastupnice i zastupnici postavljali usmeno na dvjema saborskim sjednicama XI. saziva, članice i članovi Vlade odgovorili su odmah, odnosno u skladu s Poslovnikom.
No, s pitanjima postavljenima u pisanom obliku stanje je sasvim drugačije. Poslovnik propisuje da na takvo pitanje član Vlade kojemu je pitanje upućeno, mora odgovoriti u roku od 30 dana. Od 45 neodgovorenih pitanja, taj rok je do danas (2. kolovoza) probijen za njih 25, do 12. kolovoza (tjedan dana nakon početka godišnjeg za članice i članove Vlade) rok će isteći za njih još 18, a za preostala dva rok za odgovor je 24. kolovoza.
Predsjednik Sabora bi ih morao pojedinačno opominjati
Poslovnik inače propisuje i to da na pitanja na koja članica ili član Vlade ne odgovori u roku, predsjednik Sabora, u ovom sazivu Gordan Jandroković, mora upozoriti onoga tko kasni s odgovorom, te da nakon toga dotični ministar, ministrica ili premijer mora poslati odgovor u roku od osam dana.
Premda Poslovnik izričito navodi da predsjednik Sabora upozorenje šalje onome tko kasni pojedinačno, Gong je zabilježio, primjerice, da je na kraju aktualca u rujnu 2023. Jandroković generalno pozvao "Vladu, odnosno članove Vlade koji nisu dostavili odgovore, da isto učine u roku od osam dana".
Unatoč slovu Poslovnika, iz saziva u saziv događa se to da nemali broj pitanja ostaje neodgovoren. Kako je otkrila Gongova infografika iz srpnja 2023., u IX. sazivu Vlada Andreja Plenkovića oborila je rekord s čak 417 zastupničkih pitanja na koja nisu odgovorili. Sličan trend se nastavio i u X. sazivu, a u svim Gongovim analizama predsjednik Vlade Plenković bio je taj koji je izrazito vodio u neodgovaranju na zastupnička pitanja koja su mu stizala iz Sabora.
Premijer je po običaju najgori
To isto vidi se i sada. Plenković je najveći dužnik iz Vlade jer nije odgovorio na niti jedno od 11 pitanja koliko su mu ih uputili zastupnice i zastupnici prije ljetne stanke. Sljedeći su Oleg Butković sa sedam i Radovan Fuchs s pet pitanja koja su im postavljena a na koja također nisu odgovarali. Pozitivni primjeri su, pak, ministrica Nina Obuljen Koržinek i ministar Davor Božinović koji su odgovorili na sva pitanja koja su im upućena.
Gong upozorava da je riječ o još jednom pokazatelju sve veće marginalizacije Sabora kao nositelja zakonodavne vlasti u Republici Hrvatskoj i zastupničkog tijela građana koje stoji u samom središtu parlamentarne demokracije.