
Kako doznati što rade državne i lokalne institucije, kako troše javni novac i kako od njih dobiti dokumente koji bi trebali biti javni? Možete li od grada, ministarstva ili javne ustanove tražiti ugovore, račune, zapisnike ili službenu komunikaciju i što ako vas ignoriraju ili odbiju?
Radionica o pravu na pristup informacijama održat će se 9. lipnja 2026. godine, od 16.30 do 20.30 sati, u Gradskoj knjižnici, Trg Ante Starčevića 6 u Zagrebu.
Na Gongovoj radionici možete naučiti:
- kako podnijeti zahtjev i tražiti informacije koje bi trebale biti javne
- kako koristiti Zakon o pravu na pristup informacijama u praćenju rada vlasti i donošenju odluka
- što učiniti ako vaš zahtjev bude odbijen ili ostane bez odgovora.
Kroz konkretne primjere i slučajeve, radionica pokazuje kako građani mogu doći do informacija tijela javne vlasti. Pravo na pristup informacijama ključno je za kontrolu javne vlasti i borbu protiv korupcije.
To je pravo zajamčeno Ustavom i uređeno zakonom, ali mnogi građani još uvijek ne znaju da ga mogu koristiti ili kako najbolje da ga koriste u praksi.
Građani i građanke kroz pravo na pristup informacijama mogu provjeravati kako vlasti troše javni novac, kako donose odluke i provode li zakone. Bez tog prava korupcija i zloupotreba ovlasti lakše ostaju skriveni, a informirani građani mogu bolje sudjelovati u demokraciji, u izborima, u javnim raspravama i pri donošenju odluka.
Radionicu će održati Sergej Županić iz Gonga, a prijaviti se možete mailom na sergej@gong.hr.
Program radionice (uz pauze s osvježenjem):
16.30 – 17.45
Zašto je važno pravo na pristup informacija
Koja su vaša zakonska prava, a koje obaveze tijela javne vlasti
18.00 – 19.15
Kako podnijeti zahtjev za pristup informacijama
Što napraviti ako vam zahtjev odbiju ili uopće ne odgovore?
19.30 – 20.30
Primjeri iz prakse
Gongov digitalni alat Imamo pravo znati za podnošenje zahtjeva za pristup informacijama

