Koliko su institucije transparentne, jesu li javne institucije zaista javne, što kada građanke ne mogu doći do informacija od javnog interesa? O ovome i brojnim drugim pitanjima razgovaralo se na Gongovoj radionici o pravu na pristup informacijama u Splitu u prostoru Info zone.
Pravo na pristup informacijama zagovarački je i antikorupcijski alat kojeg mogu koristiti građani i građanke, ali i organizacije civilnog društva. Ova radionica organizirana je za predstavnike organizacija civilnog društva te aktivne građane i građanke iz Splita i okolice.
Radionicu je vodila Gongova pravnica Sanja Pavić, koja je sudionicama i sudionicima detaljno objasnila kako napisati i poslati ispravan zahtjev za pristup informacijama, koji su rokovi čekanja odgovora i
žalbe, te što učiniti kada tijela javne vlasti ne žele dostaviti adekvatan odgovor. Također, na radionici se razgovaralo o ulozi i ovlastima Povjerenika za informiranje.
Pravo na pristup informacijama jedan je od najvažnijih alata za borbu protiv korupcije i promicanje transparentnosti rada tijela javne vlasti. Unatoč tome što je zajamčeno Ustavom Republike Hrvatske, a razrađeno Zakonom o pravu na pristup informacijama, mnoge građanke i građani nisu svjesni postojanja tog prava ili ne znaju kako ga ostvariti, a nerijetko imaju i poteškoća u njegovom ostvarenju.
Radionica je zaokružena raspravom o Registru lobista te novom Zakonu o lobiranju, čija je svrha bila učiniti proces lobiranja prema dužnosnicima i donositeljima odluka transparentnijim i vidljivim javnosti u realnom vremenu. Međutim, Gong smatra kako taj zakon ne ispunjava te kriterije te da su nužne hitne izmjene i unaprjeđenje zakonskog okvira za lobiranje. Vrlo je sporno i što su organizacije civilnog društva prepoznate kao lobistkinje, dok dužnosnici i donositelji odluka nisu dužni voditi evidenciju tko ih lobira i s kim se u vezi čega sastaju.