Posljednjih pet tjedana hrvatski parlament sasvim se nepotrebno pretvarao da radi i nabijao račune za struju i grijanje koje će, a tko drugi, platiti porezni obveznici. Čak su i u saborskom kafiću prestali raditi omiljene svježe sendviče jer, koliko god malo ih pripremili, uvijek je na kraju dana ostajao višak koji su morali baciti pa su se prebacili na nabavu zapakiranih sendviča, poput onih na benzinskim crpkama koji mogu duže trajati.
Naime, zadnjih pet tjedana se saborske zastupnike u sabornici jedva moglo nabrojati na, bit ćemo ovdje ženerozni, prste dviju ruku, izuzmu li se tri puta zakazana glasanja i rasprava o smjeni glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića na prijedlog SDP-a, koja ipak okupila nešto veći broj znatiželjnika.
Krvavo zarađen novac - izvan Sabora
Od ukupno 20 radnih dana u pet tjedana, oduzmemo li četiri narečena slučaja, radni dani onih nekoliko zastupnika koji bi se pojavili na sjednici ili koje bi klubovi zadužili za "dežurstvo" u saborskim klupama sveli bi se u pravilu na dvije točke dnevnog reda, od kojih se ponajveći broj odnosio na ratifikaciju međunarodnih ugovora ili usklađivanje s nekom od uredbi Europske unije.
Radni dan je našim saborskim zastupnicima proteklih pet tjedana provedenima u larpurlartističkim raspravama najčešće završavao već oko 13 sati. To svakako pokazuje golem trud i napor, a nadasve volju i entuzijazam da se čestito zaradi "lemozina" od četiri do pet tisuća eura plaće. Pogotovo su taj novac krvavo zaradili oni koji se minulih pet tjedana nisu udostojili niti primirisati zgradi Hrvatskog sabora.
Razlog pustari u najvišem zakonodavnom tijelu (u radne dane, naravno) lokalni su izbori koji se održavaju 18. svibnja, a koje će Vlada raspisati početkom ovoga tjedna. Na te će izbore, naime, u svojstvu kandidata izaći gotovo polovina saborskih zastupnika, bilo da je riječ o kandidiranju za izvršne funkcije u jedinicama lokalne samouprave, bilo da se natječu za ulazak u lokalna predstavnička tijela.
Seoba u izborne baze
Stoga su se svi rastrčali po svojim izbornim bazama u lovu na glasove vazda naivnih birača. A kako im je na raspolaganju najširi dijapazon vrlo elastičnih i maštovitih isprika za izostanke, da karikiramo, sve do one školske da im je "pas pojeo zadaću", tako im se u izlike umotano u celofan priznaje i stranački rad na terenu.
To znači da će malo tko od saborskih aspiranata na lokalne dužnosti biti kažnjen s oduzimanjem 19,91 eura, za koliko se umanjuje mjesečni paušal onim zastupnicima kojima se utvrdi da su neopravdano izostali s radnog mjesta. A sve da i ne uspiju smisliti opravdanje za izostanak, teško da bi netko od njih na toliku plaću primijetio da im se na račun ne isplati i ukupan paušal koji iznosi 199,10 eura.
I dok se veći dio njih u pet tjedana zbog kampanje za lokalne izbore besramno nije niti pojavio na svom radnom mjestu, oni koji su se u visokom predstavničkom domu uprizorili, saborske mikrofone su bez puno skrupula koristili za vođenje svoje kampanje ili za potporu kandidatima svoje partije. I za konferencije za novinare, dakako, one koje zastupnici najviše vole jer samo dođu, uslikaju se, istresu svoje i pokupe se iz Sabora, u skladu sa sezonom posvećene su lokalnim temama ili velikim idejama kako bi oni riješili probleme u ovom ili onom području, kako lokalno, tako i globalno.
Na dva mjesta odjednom
Nijednoj vlasti do sada, bilo da je riječ o HDZ-ovoj ili u dva navrata SDP-ovoj, nije palo na pamet niti za to postoji politički volja kod bilo koje strane da se onemogući akumuliranje funkcija i ne dopusti paralelno obnašanje dužnosti na državnoj i lokalnim razinama, uz izuzetak čelnika županija i Grada Zagreba.
U Saboru tako (formalno) sjedi sva sila gradonačelnika i načelnika općina, a pojavljuju se u saborskim klupama tek prigodno, jasno, uz sva prava, plaće i ostale prinadležnosti parlamentarnih zastupnika. Onaj tko bi zbilja htio temeljito, odgovorno i časno obavljati bilo koji od ta dva posla (bilo zastupnički u Hrvatskom saboru, bilo da vodi grad ili) općinu, teško je povjerovati da bi se takav doista odlučio istodobno zasjesti u obje fotelje.
Problem je i paralelno članstvo u nacionalnom i lokalnim parlamentima, jer ako se netko želi ozbiljno informirati, udubiti i pripremiti za raspravu o pojedinom nacionalnom ili pitanju lokalne problematike, kako bi argumentirano diskutirao i predlagao rješenja za probleme kojih nikada ne manjka, malo je izgledno da bi to uspio meritorno i uvjerljivo u isto vrijeme činiti na dvije predstavničke lokacije.
Je li prije bila stranka ili novac?
Ne treba biti kandidat za Nobelovu nagradu da bi se shvatilo zašto nijedna politička opcija nije sklona ukidanju gomilanja političkih funkcija. Riječ je, slutite, o novcu. Svaka politička stranka dobiva naknade koje se slijevaju na stranački račun razmjerno osvojenim mandatima, kako iz državnog proračuna, tako i iz lokalnih.
Usto, većina stranaka u svojim statutima ima odredbe da državni dužnosnici i lokalni čelnici iz obilnih plaća koje im isplaćuju porezni obveznici, izdvajaju nerijetko bitno veće iznose u stranački budžet od običnih članova. Više predstavničkih mandata i veće članarine znači više novca u stranačkoj škrabici.
Nadalje, punija stranačka kasa znači i bolju startnu poziciju za izbore. Neovisno koje. Bolji rezultat na izborima, pak, znače i veći povrat iz proračuna u stranačku blagajnu. I tako u krug, te iz jednog u drugi izborni ciklus.
It's the economy, stupid!
***
Ovaj tekst nastao je u okviru projekta Parlametar.hr, digitalne platforme Gonga za praćenje rada saborskih zastupnica i zastupnika. Intervjue i komentare piše iskusna saborska izvjestiteljica Sandra Bartolović. Izneseni stavovi i mišljenja u članku su autoričini i ne odražavaju nužno Gongove stavove.
Sandra Bartolović bavi se političkim novinarstvom od početka 1990-ih. Od tada je sustavno pratila, izvještavala, analizirala i komentirala političke procese, stranke, izbore na svim razinama, rad Sabora, Vlade i Ureda predsjednika za Glas Slavonije, Vjesnik, Media servis, Nacional, Poslovni dnevnik, neprofitni portal Forum.tm i Hinu, u svim novinarskim formama, od vijesti preko intervjua do kolumni. Predbilježite se na Parlametar bilten OVDJE i dobivajte na jednom mjestu sve važne informacije o tjednim raspravama sabora te temama kojima se bave!