Gong apelira na građane da se obrate nadležnim tijelima i zahtjevaju da izbori postanu dostupni za sve bez obzra gjde se nalazili. Kako bismo olakšali taj proces, izradili smo predložak maila za slanje institucijama.
Državno izborno povjerenstvo odredilo je da će se na predstojećim predsjedničkim izborima moći glasati u diplomatsko- konzularnim uredima u 38 država inozemstva. To je manje u usporedbi s izborima održanim u travnju i lipnju, kada su biračka mjesta bila dostupna u 41 državi, a znatno manje u odnosu na prošle predsjedničke izbore, kada se glasalo u 47 država. Ovaj pad jasno pokazuje kako biračko pravo u inozemstvu postaje sve nedostupnije.
Biračice i birači koji će se na dan izbora zateći u država u kojima nisu predviđena biračka mjesta neće moći glasati, osim u svom mjestu prebivališta, jer u Hvatskoj nema alternative fizičkom odlasku na biračka mjesta.
Iz istog razloga i dio birača i biračica u Hrvatskoj neće moći glasati jer će se nalaziti na dugotrajnom bolničkom liječenju, doktori i sestre koji su dežurni cijeli dan, birači u malim domovima za starije u kojima nema organiziranih biračkih mjesta ili primjerice pomorci na brodovima koji plove pod stranim zastavama.
Ako se nalazite u takvoj situaciji, pozivamo vas da izrazite svoje nezadovoljstvo i zahtijevate promjene u vidu uvođenja alternativnih modela glasanja dopisnim ili elektroničkim putem. Obratite se Državnom izbornom povjerenstvu, koje je odgovorno za određivanje biračkih mjesta i predlaganje poboljšanja izbornog sustava, kao i Ministarstvu pravosuđa.
U nastavku vam donosimo predložak e-maila:
Predmet: Apel za omogućavanje dopisnog glasanja
PRIMA: dip@izbori.hr; ministar@mpudt.hr; gong@gong.hr
Poštovani predsjedniče i članovi Državnog izbornog povjerenstva,
Poštovani Ministre Habijan,
obraćam vam se kao birač_ica koja neće moći ostvariti svoje biračko pravo na izborima za predsjednika Republike Hrvatske jer ću se u to vrijeme nalaziti u inozemstvu, u zemlji u kojoj nije predviđeno biračko mjesto.
Prema Ustavu Republike Hrvatske, svi građani i građanke, bez obzira na mjesto prebivališta, trebaju imati jednaku mogućnost ostvarivanja biračkog prava. Iako bi građani u inozemstvu trebali moći glasati u sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava ili na drugi zakonom određen način, iz godine u godinu smanjuje se broj zemalja u kojima je to moguće.
Zanima me na koji način bih mogla ostvariti svoje biračko pravo u trenutačnim okolnostima ako se nalazim u [grad, država]. Moj slučaj nije jedinstven – brojni birači nalaze se u sličnoj situaciji i na dan izbora neće imati priliku iskoristiti svoje ustavom zajamčeno pravo glasa.
Kako bi se ovakve situacije spriječile u budućnosti, apeliram na vas da razmotrite uvođenje dopisnog i elektronskog glasanja za što se zalaže Gong. Ovi oblici glasanja značajno bi povećali dostupnost izbora svim građanima, osobito onima koji se zbog poslovnih, zdravstvenih ili drugih razloga nalaze izvan države na dan održavanja izbora.
Uvođenje alternativnih modela glasanja doprinijelo bi i većoj demokratičnosti izbornog procesa i osiguralo jednak pristup glasanju svim biračicama i biračima.
S poštovanjem,
[Ime i prezime]
U suradnji s Pamelom Pekić (@pamelapekic) snimili smo video za društvene mreže u kojem objašnjavamo problematiku i pozivamo na akciju. Ovim joj se putem zahvaljujemo na inicijativi.