Korupcija narušava povjerenje u institucije, produbljuje nejednakost i usporava napredak zajednice, stoga podizanje kapaciteta građana i građanki u prepoznavanju i borbi protiv korupcije je važan antikorupcijski alat, zaključeno je na Gongovoj radionici koja je održana u Zagrebu, 29. listopada. Gongov antikorupcijski trening bio je otvoren za aktivne građanke i građanke iz cijele Hrvatske.
Profesor s Pravnog fakulteta iz Zagreba Dario Čepo govorio je o vezi korupcije i demokracije, te političkoj kulturi Hrvatske i poticajima za korupciju. Čepo je pojasnio fenomen zarobljenih institucija.
“Kako oslabiti neovisnu instituciju? Moguće je imenovanjem lojalnih stranačkih kadrova, smanjenjem ovlasti institucije, postavljanjem politički podobnih osoba na vodeće pozicije, ignoriranjem ili opstruiranjem rada institucije te davanjem apsolutne neovisnosti starim kadrovima bez kontrole nad njihovim radom”, kazao je on.
Istraživačka novinarka Barbara Matejčić tijekom sesije “Mediji kao alat u borbi protiv korupcije” istaknula je da istraživačko novinarstvo igra ključnu ulogu u razotkrivanju koruptivnih afera. Ona je kazala da dojave građana značajno doprinose otkrivanju slučajeva.
“Osim što izvještavaju o korupciji i sami mediji mogu biti koruptivni”, istaknula je i ukazala na čestu pojavu utjecaja vlasti na medije kroz financiranje i oglašavanje.
Izvršna direktorica Gonga Oriana Ivković Novokmet otvorila je diskusiju o izazovima u financiranju izbornih kampanja.
Gongova izborna stručnjakinja Josipa Brajković Dika govorila je o problemima novih izbornih jedinica i “viška” birača u odnosu na broj stanovnika, ali i o zlouporabi javnih resursa u političkim kampanjama.
Sudionici su se na početku edukacije upoznali s rezultatima istraživanja o stavovima građana o korupciju, načinu prijavljivanja i zaštiti koja postoji za one koji prijavljuju korupciju.
Iris Knežević, članica Gongovog tima za izgradnju demokratske političke kulture, podsjetila je na nedavno istraživanje Centra za demokraciju Miko Tripalo koje pokazuje da mladi građani u Republici Hrvatskoj percipiraju tri najodgovornije institucije u borbi protiv korupcije USKOK (83%), Državno odvjetništvo (61%) i sudove (56%). Istovremeno, problemi povjerenja u te institucije javljaju se jer su one percipirane kao izrazito neučinkovite – USKOK (3%), Državno odvjetništvo (1%) i sudovi (2%).
Antikorupcijska radionica jedna je od Gongovih edukacija za građansku pismenost namijenjenih građanima i građankama koji se žele educirati o ulozi neovisnih institucija, medija i civilnog društva u borbi protiv korupcije.
“Meni je bilo jako edukativno pogotovo što se tiče medija, jer nisam baš upoznata s detaljima struke već imam okvirne ideje o tome kako funkcioniraju mediji i novinarstvo i u kojoj razini su povezani s korupcija. I mislim da mi je kao sociologinji prvo predavanje bilo iznimno informrativno iako te informacije znam ali sam dobila jedan širi spektar i htjeli bih pohvaliti predavače koji su bili jako kooperativni što se tiče pitanja i rasprava. Dalo ih se “izazvati” u nekim aspektima njihovog znanja i toga što mogu ponuditi”, kazala je Lana Ivanovski.
“Predavači su bili odlični i najzanimljivi dio su bile diskusije kroz koje smo mogli uz naša pitanja proširiti temu uči u spesifikume i dotaknuti se točaka koji čak ni predavači nisu očekivali. Jedina točka koju mislim da bi se moglo pobojšati i samu edukaciju učiniti zanimljivijim, pojačavanje neformalnog upoznavanja među svim sudionicima, jer ljudi koj isudjeluju u ovakvim predavanjima mogu tako razviti mrežu znanja”, rekao je Matko Radić.