Nastavnici i nastavnice kroz svakodnevni rad mogu potaknuti mlade da osvijeste različite oblike političkog sudjelovanja i uključivanja u društvo, koji ne staju samo na izborima, već uključuju i ostale, drugačije oblike djelovanja. Kako bi potaknuli nastavnike i mlade, Gong je 25. listopada proveo radionicu "Prvi put biram" za srednjoškolske učenike grada Đurđevca te predstavio nove edukativne materijale na temu deliberativne demokracije za sudionike skupa Županijskog stručnog vijeća nastavnika Sociologije i Politike i gospodarstva Koprivničko-križevačke županije.
Kako bi potaknuli mlade na svoj prvi izlazak na izbore te sudjelovanje u demokraciji, srednjoškolskim smo učenicima pružili savjete i uvide u izborne procedure. Posebno smo se osvrnuli na objašnjavanje načina na koje mogu saznati na kojem biračkom mjestu glasaju kakva je procedura glasanja, što raditi ako na dan izbora nisu u mjestu prebivališta te koliko je pojedinačni glas zbilja važan?
Osim važnosti izlaska mladih na izbore, s nastavnicima i nastavnicama smo se fokusirali na istraživanje načina na koje se mlade može potaknuti da naprave prve korake uključivanja u društvo. Osim ukazivanja na važnost rada s mladima, i to kroz nekonvencionalne, deliberativne oblike političke participacije, nastavnicima smo također pružili priliku da samostalno prođu kroz pripremljene edukativne materijale, nastale u sklopu MANTA projekta.
Cilj svih materijala je da pomognu unapređenje stručne kompetencije nastavnika i nastavnica u školama, kako bi se teme političkog sudjelovanja češće obrađivale u učionici te kako bi učenici kritički razmišljali i samostalno donositi informirane prosudbe o politici i svom pravu na sudjelovanje u političkom procesu.
Materijali, koji uključuju priručnik, dokumentarne videe, prijedloge nastavničkih vježbi te webinar, nude raznovrsne načine usvajanja znanja i vještina o značaju političke pismenosti, kako za nastavnike, tako i za učenike. Ovakav pristup pridonosi razvoju građanske kompetencije učenika i pruža im diferencirano znanje o mogućnostima političke participacije. Posebna se pažnja posvećuje modelima djelovanja kao što su „Vijeća građana“ (javnosti u malenom), koja nude polazišta za vraćanje povjerenja mladih građana u predstavnike demokraciju kako bi mogli odlučiti o svojoj dugoročnoj obvezi na institucionalnoj razini.
Edukativne materijale nastale u sklopu MANTA projekta je moguće pronaći i besplatno preuzeti sa službene stranice projekta. Svaki se od materijala na drugačiji način bavi temom deliberativne demokracije, a način njihova korištenja je u potpunosti prepušten nastavnicima i nastavnicama koji bi ih htjeli koristiti.