Državnom izbornom povjerenstvu nije sporno što dužnosnici na svojim društvenim mrežama koriste javna sredstva ili javne službe u svrhu promidžbe “jer to nije zabranjeno izbornim zakonom, naročito u vrijeme izvan izborne promidžbe”. Iako se radi o javnim osobama te izbornim sudionicima odnosno kandidatima na nadolazećim parlamentarnim izborima, smatraju da se poruke premijera i ministara na društvenim mrežama ne mogu smatrati službenim objavama i stavovima Vlade Republike Hrvatske.
Gong je upozorio DIP da se članovi Vlade Republike Hrvatske u svojim porukama kojima, izravno ili neizravno, pozivaju na davanje podrške vladajućoj stranci, koriste sredstvima iz fondova Europske unije kako bi najavili gradnju određenih objekata ili jednostavno da prikažu korištenje takvih sredstava kao uspjeh Vlade, kao i da koriste javne službe u tu svrhu. Time oporbene stranke stavljaju u nepovoljniji položaj budući da po samoj svojoj funkciji nemaju pristup takvim sredstvima.
Primjeri za to jesu najava izgradnje veteranskog centra u Krapini koja je financirana iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, dakle sredstva Europske unije, na službenoj Facebook stranici premijera Andreja Plenkovića te korištenje hrvatske policije od strane ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića.
U svojem odgovoru, DIP navodi da “isticanje stranačke pripadnosti i stranačkih aktivnosti (primjerice određenih provedenih ili planiranih projekata financiranih sredstvima Europske unije) odnosno iznošenje osobnog stava o postupanjima državnih odnosno javnih tijela na pojedinačnim profilima javnih osoba na društvenim mrežama nije zabranjeno izbornim zakonom, naročito u vrijeme izvan izborne promidžbe”. Nadalje, ističu da “osobe odnosno dužnosnici mogu i u vrijeme izborne promidžbe i dalje obavljati njihove redovite aktivnosti koje proizlaze iz zakonom utvrđenog djelokruga tijela u kojima obnašaju dužnost, no iste se ne smiju koristiti u svrhu izborne promidžbe”.
Zakon o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma navedeno je da za potrebe izborne promidžbe zabranjeno je korištenje uredskih prostorija, službenih vozila i uredske opreme državnih tijela i jedinica samouprave, osim osobama na koje se odnose posebni propisi o štićenim osobama. Tako je DIP 2019. godine, na Gongovu prijavu zbog korištenja hrvatske vojske u Facebook oglasu, upozorio stožer predsjednice Kolinde Grabar Kitarović da državni dužnosnici ne smiju imati povlašten položaj prema drugim sudionicima te da redovite aktivnosti “ne smiju koristiti u svrhu izborne promidžbe”, čime se “ostale kandidate dovodi u nepovoljan položaj”. Stoga, nije jasno zašto isto ne vrijedi i za članove Vlade, pogotovo jer se radi o službenim profilima na društvenim mrežama.
Gong poziva sve političke stranke na poštenu izbornu utakmicu te da kandidati koji obnašaju javne dužnosti moraju jasno odvojiti svoje redovne aktivnosti od izborne promidžbe odnosno da iste ne smiju koristiti za vođenje kampanje.