Preko 20 zemalja diljem svijeta koristi neku vrstu elektroničkog glasanja, dok su pojedine države nakon pilotiranja ili čak višegodišnjeg korištenja odustale od njegove primjene. Gong objavljuje analizu prednosti i rizika.
E-participacija sve je popularnija tema u političkim raspravama i akademskoj zajednici. Globalni trendovi reflektiraju sve veći interes za tehnološki naprednijim, pristupačnijim i jednostavnijim načinom glasanja koji se ogleda upravo u glasanju putem interneta. Međutim, strahovi od mogućih prijetnji kao što su nelegitimno onemogućavanje glasanja, neovlaštena izmjena glasa, ugrožavanje anonimnosti birača, višestruko glasanje i trgovanje glasovima za sada priječe mnoge države da uvedu tu mogućnost.
Gongov pregled uvođenja različitih oblika elektroničkog glasanja u demokratskim državama s naglaskom na nužne pretpostavke za uspješnu implementaciju glasanja putem interneta pronađite OVDJE.
U radu se predstavljaju različite inačice elektroničkog glasanja te navode argumenti zagovornika i protivnika ove vrste glasanja. Primjena elektroničkog glasanja prikazana je kroz ključne primjere uspješnih i manje uspješnih pokušaja uvođenja ove vrste glasanja osvrćući se na izazove na koje su pritom različite zemlje naišle. Konačno, rad se osvrnuo na nedavne korake pri uvođenju elektroničkog glasanja u Hrvatskoj i predlaže korake koje je potrebno provesti da bi se stvorilo pogodno okruženje za uvođenje glasanja putem interneta u RH.
Gong je Centar znanja u području građanskog aktivizma i izgradnje demokratskih institucija društva u okviru Razvojne suradnje s Nacionalnom zakladom za razvoj civilnoga društva.