Nakon umirovljenja Nikiforosa Diamandourosa, europski građani dobili su novog pučkog pravobranitelja, odnosno točnije pučku pravobraniteljicu jer novoizabrana Emily O'Reilly prva je žena na toj dužnosti i svi građani EU, pa tako i hrvatski, mogu joj se obratiti tražeći da istraži slučajeve lošeg upravljanja EU institucija, uključujući i nedostatak transparentnosti te odbijanje pružanja informacija ili dokumenata.
Emily O'Reilly, irska povjerenica za informacije, publicistkinja i bivša novinarka, izabrana je za europsku ombudsmanicu prošle srijede glasovima 359 zastupnika tijekom tajnog glasanja na plenarnoj sjednici nakon što je ranije 18. lipnja Europski parlament ispitao svih šest kandidata o tome kako oni mogu pridonijeti neovisnosti, vidljivosti i transparentnosti europskih institucija.
Pučki pravobranitelj, naime, mora „ponuditi jamstvo neovisnosti” i europskog ombudsmana ili u ovom slučaju ombudsmanicu može se usporediti s nacionalnom institucijom pučkog pravobranitelja na čelu koje je u Hrvatskoj također žena Lora Vidović. Uostalom, nakon što je Unija Ugovorom iz Maastrichta uvela instituciju pučkog pravobranitelja čiji su korijeni u Skandinaviji, a trend se širio zemljama, pa ga je slijedila i Hrvatska.
Pravo na dobru upravu – zaboravljena formalnost ili realnost
Podsjetimo, prvi je europski ombdusman bio Jacob Söderman iz Finske, i to od 1995. do 2003., a potom ga je naslijedio Nikiforos Diamandouros iz Grčke, koji odlazi u mirovinu, a uvjeren je da će njegova nasljednica koja će s radom započeti 1. listopada „nastaviti s predanošću, dinamičnošću i vizijom u cilju da europski pučki pravobranitelj služi kao most između europskih građana i EU administracije”.
Sudeći prema njezinom dosadašnjem radu te budućim planovima, a o čemu i govori u intervjuu za publicserviceeurope.com nakon izbora, O'Reilly „želi ostaviti svoj pečat i nada se dignuti Ured EU ombudsmana” (koji naziva i „ombudswoman” – op.a.) „na još višu razinu utjecaja, autoriteta, poštovanja i, iznad svega, djelotvornosti, poštujući pritom Parlament, a nastojeći Ured učiniti dojmljivijim, vidljivijim i jačim”, pri čemu ističe dostupnost informacija te pravo na dobru upravu.
U tom kontekstu valja podsjetiti, kako je nedavno pisao i Novi list, da je „za europskog ombudsmana prošla godina bila rekordna po broju započetih istraga, naime, otvorene su u 465 slučajeva, a više od petine njih odnosi se na nedostatnu transparentnost. Jedan od najnovijih slučajeva, otvoren u travnju ove godine, odnosi se na zahtjev za javnom dostupnošću dokumenata koji sadrže informacije o zaštiti okoliša i kontroli uzgoja plavorepih tuna u Sredozemnom moru”.
Jedna od glavnih zadaća europskog ombudsmana je upravo štititi pravo građana od loše, spore i nepravedne uprave pa on tako provodi istragu temeljem pritužbi, ali i vlastite inicijative, na loš rad administracije u institucijama i tijelima Europske unije. I to između ostalih, Europske komisije, Vijeća EU i Europskog parlamenta, ali i primjerice Europske medicinske agencije.
Kako zaštititi svoja prava?
No, valja znati da u njezinoj nadležnosti s obzirom da imaju svoje zasebne sudske ovlasti, nisu Europski sud, Europski prvostupanjski sud i Sud za javne službe EU. Također, istragu ne može obavljati niti temeljem pritužbi protiv nacionalnih, regionalnih i lokalnih tijela (ministarstva, državni uredi i lokalna vijeća) zemalja članica, čak i kada se one odnose na pitanje EU. Kao ni protiv poslovnih subjekata i fizičkih osoba ili aktivnosti nacionalnih sudova te pučkih pravobranitelja jer europski pučki pravobranitelj nije žalbeno tijelo za njihove odluke.
No, dužan je učiniti sve što je u njegovoj moći i pomoći riješiti problem pa će predmet najčešće prenijeti na člana Europske mreže pučkih pravobranitelja ili građanima savjetovati da se sami obratite njenom članu. Mreža je osnovana je 1996. i uključuje sve nacionalne i regionalne pučke pravobranitelje u zemljama članicama EU, zemljama koje su podnijele prijavu za članstvo u EU, Norvešku i Island, kao i odbore za peticije u EU.
U istrazi su s njim dužna surađivati sva tijela EU za koja je nadležan te mu dati sve informacije i dokumente koje traži, a u slučaju da se institucija protiv koje je istraga otvorena doista ogriješila o europsko pravo i građane, on joj predaje nacrt preporuka na koje je dužna odgovoriti u roku od tri mjeseca i on potom o rezultatu istrage podnosi izvješće Europskom parlamentu.
Ovdje možete vidjeti primjere pritužbi u čijem je rješavanju pomogao Europski pučki pravobranitelj, kao i one koje je riješio, te se na stranicama posvećenim EU ombudsmanu detaljnije informirati o tome kako podnijeti pritužbu.