Europa korak bliže konkretnoj primjeni zakona o kontroli big tech kompanija

21. travnja 2023.
Europa korak bliže konkretnoj primjeni zakona o kontroli big tech kompanija 1

Izvor: Unsplash

Europska komisija otvorila je Europski centar za algoritamsku transparentnost (ECAT), vlastito multidisciplinarno istraživačko tijelo koje će joj pomoći pri provođenju nedavno izglasanog Zakona o digitalnim uslugama (DSA).

Zadatak ECAT-ovih 30-ak podatkovnih znanstvenika, stručnjakinja za umjetnu inteligenciju i sociologinja bit će, između ostalog, tehničko znanstvena ekspertiza na temelju koje će se osiguravati da su algoritamski sustavi koje koriste "vrlo velike online platforme" (VLOP), u skladu sa svim uvjetima iz DSA-a.

Nadzorno oglašavanje, dezinformacije...

Riječ je o važnoj točki provedbe DSA-a, zakona na razini EU-a, čije je prošlogodišnje izglasavanje u Europskom parlamentu i donošenje Gong pozdravio kao veliki korak za digitalna prava građana i građanki EU-a i za jačanje transparentnosti i odgovornosti digitalnih platformi.

Gong je tada poručio da je donošenje DSA-a prvo poglavlje priče o boljoj regulaciji digitalnih platformi i velikih tehnoloških tvrtki, te zaustavljanju dezinformacija, a da je sljedeće poglavlje uspješno provođenje odredbi iz DSA-a, zbog čega Gong nastavlja surađivati s mrežom organizacija People Vs. Big Tech, zajednicom organizacija EDRi, te s ostalim europskim organizacijama.

Ovaj zakon sadrži mnoge odredbe koje građankama i građanima daju veću kontrolu nad digitalnim sadržajima, te koje ograničavaju poslovne modele velikih digitalnih tvrtki - kao što su Google, Meta (Facebook) ili Amazon – koji se temelje na nadzornom oglašavanju. DSA uvodi mehanizme za prijavu potencijalno ilegalnog sadržaja, na što će digitalne kompanije morati reagirati transparentno i brže.

Europa korak bliže konkretnoj primjeni zakona o kontroli big tech kompanija 2

Zakon zabranjuje prikupljanje privatnih podataka osoba zbog ciljanog oglašavanja i upotrebu "mračnih uzoraka"; manipulativnih sučelja, tako oblikovanih da korisnici i korisnice greškom prihvate skupljanje njihovih osobnih podataka.

Trenutak u kojem je EK otvorila svoj ECAT u Sevilli bio je uvjetovan time što su dva mjeseca ranije, od 17. veljače ove godine, digitalne platforme po slovu novog zakona postale obavezne dostavljati podatke o prosječnom mjesečnom broju svojih aktivnih korisnika na prostoru EU-a.

Taj broj je jako važan tijelima EK zato što je DSA-om određeno da se tvrtke s preko 45 milijuna korisnika od sada označuju kao VLOP. Na te će se tvrtke sve odredbe DSA-a primjenjivati već od srpnja ove godine, četiri mjeseca nakon što se utvrdi koje to online platforme imaju više od 45 milijuna aktivnih korisnika u EU-u. Sve to odnosit će se i na tvrtke s velikim internetskim tražilicama.

Što je s dijelom posla u Hrvatskoj?

Na sve ostale digitalne platforme DSA će se u potpunosti primjenjivati od, kako je određeno zakonom, veljače 2024., odnosno 15 mjeseci otkako je zakon stupio na snagu 16. studenog 2022. Od obaveze periodičkog prijavljivanja traženih podatka bit će izuzete samo tvrtke s do 50 zaposlenih ili godišnjeg prometa do 10 milijuna eura. EK će, međutim, i od takvih tvrtki moći tražiti podatke kad ocijeni da je to potrebno.

Kako bi se primjena DSA-a stigla osigurati već do veljače sljedeće godine, nacionalne vlade članica EU-a najkasnije do početka sljedeće godine moraju razraditi primjenu ovog zakona na svom teritoriju i imenovati tijelo (novo ili već postojeće) koje će biti njihov koordinator digitalnih usluga.

Hrvatska to tijelo još nije imenovala. Irska, međutim, u kojoj su prijavljene centrale mnogih tvrtki na koje će se odnositi DSA, već početkom ovog mjeseca odredila je da će njen koordinator digitalnih usluga biti Medijska komisija, novoosnovana agencija kojom je dva tjedna ranije zamijenjena dotadašnja Uprava za radiodifuziju Irske. Vladajuća koalicija u Njemačkoj je, pak, najavila da će svoju odluku donijeti prije kraja proljeća.

Europa korak bliže konkretnoj primjeni zakona o kontroli big tech kompanija 3
Gong chevron-right