Gong je u petak, 16. prosinca, u Zagrebu održao jednodnevni antikorupcijski trening za sve građanke i građane zainteresirane za teme klijentelizma, institucionalne korupcije, kaznene i političke odgovornosti za korupciju, prava na pristup informacijama, watchdog uloge civilnog društva i ostalih povezanih tema.
Cilj unaprijeđenog antikorupcijskog modula bio je produbiti razumijevanje uzroka i posljedica korupcije kao političke, ali i svakodnevne prakse u životima pojedinaca te pružiti uvid u pravo na pristup informacijama i druge alate za borbu protiv korupcije koji su na raspolaganju građanima i građankama.
Nakon uvodnih riječi i razmjene osobnih iskustava, izv. prof. dr. sc. Sunčanu Roksandić s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu upoznala nas je s međunarodnim kaznenopravnim okvirom za borbu protiv korupcije, predstavivši ključne pojmove i razvoj pravnih normi prema što učinkovitijim odgovorima na korupciju. Dražen Hoffman i Damira Brunac iz Gonga predstavili su ovogodišnji Indeks percepcije korupcije i kroz praktičnu vježbu preispitali prevladavajuće kriterije razlikovanja sitne i sistemske korupcije. Nastavljajući potaknutu raspravu, izv. prof. dr. sc. Dario Čepo s odsjeka za sociologiju FFZG-a preciznije je definirao sitnu korupciju, različite tipove političke kulture i ulogu neovisnih političkih institucija u političkom sustavu. O problemima i važnosti medijskog razotkrivanja korupcije govorila je istraživačka novinarka Đurđica Klancir, koja se osvrnula na utjecaj političkih i ekonomskih centara moći na izvještavanje o korupciji.
Za kraj smo se osvrnuli na watchdog ulogu civilnog društva i Gongova iskustva u borbi protiv korupcije, analizirajući konkretne primjere utjecaja na zakonodavstvo i poslovnih dogovora protiv javnog interesa. Osvijestivši brojne prijetnje demokratskim institucijama, podsjetili smo se na nužnost kontinuiranog razvoja učinkovitih mehanizama borbe protiv korupcije.