Predstavnici 27 država članica Europske unije su početkom veljače jednoglasno usvojili Zakon o AI-ju, koji predstavlja prvu regulaciju umjetne inteligencije putem višerazinskog sustava rizika na svijetu.
Povodom političkog dogovora donesenog prošlog prosinca između EU institucija, predstavnici država članica su nakon nekoliko dana intenzivnih pregovora usuglasili svoje nacionalne pozicije. Naime, pojedine su države, poput Francuske, Italije i Njemačke, inzistirale na blažoj regulaciji moćnih AI modela (poput ChatGPT-a), kako bi osigurali razvoj europskih AI tvrtka i time ih učinile konkurentnima naspram američkih.
No ostale su države članice nadjačale njihove interese, uspješno predloživši višerazinski pristup regulacije umjetne inteligencije. Prema tom pristupu, pravila reguliranja vrijede za sve aktere, ali uz dodatne regulatorne obveze za sve AI modele koji predstavljaju sistemski rizik. Pod takvim se rizicima smatraju upotrebe AI-ja za uspostavljanje sustava društvenog bodovanja, kao i raznih drugih sličnih opasnih načina upotrebe putem kojih se može naškoditi zdravlju, sigurnosti, temeljnim pravima, okolišu, demokraciji ili vladavini prava unutar EU.
Međutim, mnoga su pitanje i dalje ostala otvorena te traže daljnju klarifikaciju. Tako su pojedine države tražile detaljnija objašnjenja ključnih termina, međunarodnih odnosa, čuvanja podataka te tehnologija opasnih za održavanje i očuvanje digitalnih prava građana i građanki, poput biometrijske identifikacije. Pritom će države članice EU imati prostora za utjecanje na načine implementacije Zakona o AI-ju, sukladno izabranim nadležnim nacionalnim tijelima i nacionalni stručnjacima, a u suradnji s novouspostavljenim Uredom za AI, s kojim se moraju koordinirati.
Prije nego što bude implementiran, Zakon čega odobrenje od strane Odbora za unutarnje tržište i zaštitu potrošača te Odbora za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove Europskog parlamenta 13. veljače 2024., uz plenarno glasanje koje se planira održati 10. travnja 2024. Prakse koje se zabranjuju će se krenuti nadzirati nakon prijelaznog perioda od šest mjeseci, a zadane obveze za AI modele će krenuti biti primjenjivane nakon godinu dana. Ostatak pravila će na snagu dospjeti nakon dvije godine, uz iznimku AI sustava koji se klasificiraju visokorizičnima, za koje će ograničenja dospjeti na snagu nakon tri godine.
Gong će, zajedno s europskim organizacijama civilnoga društva, nastaviti sudjelovati u praćenju praktičnih aspekata Zakona, poput njegove implementacije. Unatoč tome što Zakon nalaže strožu regulaciju upotrebe AI-ja, mnoga su pitanja i dalje otvorena, što otvara vrata za ugrozu građanska prava i sloboda.