Nakon uspješne prve radionice u siječnju ove godine, Gong će u petak 12. svibnja održati novu radionicu o SLAPP tužbama koje će voditi Vanja Jurić, odvjetnica specijalizirana za medijsko pravo i slobodu izražavanja te članica stručne skupine Europske komisije za SLAPP tužbe. Radionica će se održati u HUB-u 385 (dvorana Central Academy), Petračićeva 6, Zagreb od 12 do 17 sati i online putem Zooma.
Pozivamo sve zainteresirane odvjetnice, suce i druge pravosudne dužnosnike koji imaju iskustva sa SLAPP tužbama, kao i one koji bi se potencijalno mogli naći u takvim tužbama te sve koji su zainteresirani za problematiku, a osobito novinarke i aktiviste da se prijave na radionicu na sanja@gong.hr
SLAPP tužbe (strategic lawsuits against public participation - strateške tužbe protiv javne participacije) sve su veći problem diljem Europe, a Hrvatska je s više od 900 aktualnih tužbi predvodnica trenda. Takve tužbe prepoznate su kao široko korišteno sredstvo ušutkavanja kritičkih glasova u javnom prostoru, a pokreću ih moćni akteri (npr. privatne tužbe dužnosnika i sudaca i slično) kako bi se zastrašilo i ušutkalo one koji govore u javnom interesu. Tipične tuženice su čuvarice demokracije: novinarke, aktivistkinje, neformalna udruženja, akademici, sindikati, medijske organizacije i organizacije civilnog društva.
U veljači ove godine, Gong je u Europskom parlamentu upozorio kako je Hrvatska specifična u Europi po tome što veliki dio SLAPP-ova iniciraju suci, a pritom si međusobno dosuđuju previsoke odštete koje nisu razmjerne učinjenoj povredi. O tome je još ranije odlučivao i Europski sud za ljudska prava u slučaju Narodnog lista, protiv koje je niz sudaca podnio tužbe i tražio enormne iznose za naknadu štete. Udruženje protiv SLAPP tužbi u Europi (CASE) prošle je godine proglasilo je predsjednika Županijskog suda u Osijeku Zvonka Vrbana najvećim pravosudnim zlostavljačem u Europi, i to zbog serije tužbi protiv portala Telegram, novinara i urednika, teških oko 100.000 eura.
Europska komisija je u travnju prošle godine predstavila dugo očekivani zakonodavni paket usmjeren na zaštitu novinarki i borkinja za ljudskih prava od SLAPP-ova. Taj paket ima dvije glavne komponente: nacrt Direktive koja će, kada prođe kroz zakonodavni proces EU-a, imati obvezujuću snagu, i Preporuku, koja je nema. Predložena direktiva trebala bi osigurati sudovima i žrtvama SLAPP tužbi odgovarajuće alate za borbu protiv takvih tužbi. Odredbe direktive primjenjivat će se u građanskim predmetima koje imaju prekogranične implikacije. Prema prijedlogu direktive, sudovi će moći donositi odluke u ranoj fazi u slučajevima očito neutemeljenih tužbi. U takvim slučajevima, podnositelj tužbe morat će dokazivati da tužba nije neutemeljena, a ne tužena osoba ili organizacija.
Prema anketi koju je Hrvatsko novinarsko društvo provelo 2022. godine, u Hrvatskoj je aktivna najmanje 951 tužba protiv medija i novinara, od kojih tužitelji potražuju gotovo 77,4 milijuna kuna. Osim SLAPP-ova, Gong je i ranije upozoravao na pritiske u redakcijama, cenzuru i autocenzuru od strane oglašivača i političara, kao i utjecaj državnog oglašavanja na sadržaj medija.
Radionica se održava u sklopu projekta Pioneering Anti-SLAPP Training for Freedom of Expression (PATFox).