Ako ne tražimo sve/nemoguće, realno nećemo dobiti ništa

26. travnja 2017.

Suvremeni izazovi aktivizma u regiji bili su tema završne rasprave na konferenciji „U potrazi za Građankom/Građaninom: regionalni vremeplov aktivističkih i umjetničkih praksi“ povodom 20. rođendana GONG-a.  Video zapis pogledajte OVDJE. Programsku knjižicu konferencije i izložbe možete pronaći OVDJE.

Raspravu „U potrazi za građankom/građaninom u zamahu populizma i post-demokracije: osvrt na aktivističke i umjetničke prakse 2010-ih“ moderirala je Antonija Letinić iz udruge KURZIV. Unatoč sumornoj slici aktualne političke i društvene zbilje, zaključna rasprava konferencije djelovala je osnažujuće, otvarajući goruća pitanja o odnosu građanskog i političkog aktivizma,  spremnosti građana/ki na pobunu protiv represivnih režima i novim, djelotvornijim načinima razgradnje kulture straha koja te iste režime već desetljećima održava na životu.

Lana Zdravković iz Mirovnog inštituta u Ljubljani osvrnula se na recentni val građanskih prosvjeda protiv ekonomske devastacije i korupcije koji su iznjedrili i novu lijevu političku opciju te na akcije solidarnosti s izbjeglicama u Sloveniji: „Kontekst nam je takav da smo proteklih godina nazočili ideološkom vrhuncu neoliberalnog kapitalizma; u njegovom se naslijeđu očitovala neodrživost marketizacije čovjeka, institucionalizirane pljačke i razgradnje politike kao interesa zajednice. Ovaj je vrhunac iznjedrio i svoju opoziciju, poput pokreta Occupy. No, istodobno su se pojavili barem podjednako veliki društveni izazovi – najveći od njih, upliv velikog broja migranata s Bliskog istoka, poslužio je kao podstrek refašizacijskim tendencijama, ukazujući i na krizu parlamentarizma. Izbjeglice i migrante je posebno teško politički osnaživati jer su lišeni svojih društvenih veza, a osobito žene.“

Damir Arsenijević, profesor, aktivist za radnička prava te sudionik tuzlanskog studentskog plenuma govorio je o višestrukoj, kroničnoj obespravljenosti i nemoći građana Bosne i Hercegovine: „Mnogi dijelovi Bosne i Hercegovine žive s realnošću života na groblju, na neriješenoj nasilnoj prošlosti i plitko – ako uopće – zakopanoj etnopolitici. Uz to, međunarodna zajednica naučila nas kroz sve ove godine živjeti s ciničnim podsmjehom prema javnim politikama, dobrom upravljanju i vođenju projekata. Ne, ono što jest na snazi je vladavina kroz siromaštvo, koja građane i građanske osuđuje na življenje stalne žrtve i posvete. Ovo žrtveno građanstvo jedan je od najširih društvenih uzroka nesposobnosti iskoraka u život.“

Ako ne tražimo sve/nemoguće, realno nećemo dobiti ništa 1

Paula Petričević feministkinja i aktivistkinja iz Kotora ukazala je na sindrom građanske apatije koji se uzajamno hrani autoritarnošću: „Nemam više ideja što je to što to može pokrenuti promjenu. U opreci prema prosvjednim inicijativama u regiji proteklih godina, crnogorsko društvo je apatično – kao aktivistkinja, u Beogradu sam osjećala strah, a u Crnoj Gori doživjela savršenu indiferentnost. Usto, žene su stjerane u tradicionalistički model, a društvene nejednakosti se niti ne pokušavaju sakriti. Kako emocionalizirati društvo koje je do te mjere autoritarno da se upravo ostvaruje kroz podčinjenost?“

Ako ne tražimo sve/nemoguće, realno nećemo dobiti ništa 2

Dobrica Veselinović iz građanske inicijative „Ne da(vi)mo Beograd!“ pozvao je na ambiciozan iskorak iz aktualne matrice odnosa moći, uz uzajamnu podršku i inspiriranje, ali i na ulazak u polje formalne politike: „ Uskoro i vi možete očekivati beogradsku patku kod vas, u režiji “tko-zna-kojeg-stranog-centra-moći”! Protesti za javni prostor u Beogradu imali su dubinske uzroke u društvu, a najnoviji val prosvjeda u neravnopravnoj izbornoj utakmici ima samo izravan povod. Dublji zahtjev koji se artikulirao u ovim inicijativama  je istinski samoorganizirani pokret građana. Da, krenulo je od običnog Facebook eventa, ali ako nastavimo igrati po uspostavljenim pravilima – reproducirati odnose moći kakve smo zatekli – nismo ništa postigli. Trebamo se hraniti optimizmom od sličnih inicijativa koje su već iskoračile u polje formalne politike.“

Jasmina Golubovska iz udruge Legis, aktivna sudionica Šarene revolucije iz Skopja istakla je neumitnost građanskog otpora: „Kada nadrastemo školske definicije i oslonimo se na iskustvo kakvo imaju građani Makedonije koji su se aktivirali, dolazimo do uvida da demokracija nije samo vladavina većine, nego sustav adaptacije i razvoja strategija otpora represivnim praksama. No, naravno da je proces obostran – moć aktivnog demosa se stoga očituje u sposobnosti nadilaženja stalno novih barijera, stalno novih tržišnih i ideoloških apsoluta.“

Ako ne tražimo sve/nemoguće, realno nećemo dobiti ništa 3

Ana Brakus, novinarka Novosti i aktivistkinja iz Zagreba pozvala je aktivistkinje da iskorače iz defenzivne pozicije kolikogod ona djelovala neizbježno: „Ono što nas u aktivizmu danas određuje jest stjeranost u defenzivni položaj – bile uspješnije ili manje uspješne, naše su inicijative bile usmjerene na obranu stečene razine ljudskih prava, ma kakva ona bila. S druge strane, ultrakonzervativni napadi oslanjaju se na diskurs zabrinutosti za sutra i intervencije. Nameće se pitanje što i zašto zapravo branimo, kad već nismo zadovoljni postojećim? Trebamo usvojiti lekciju da, ako ne tražimo sve/nemoguće, realno nećemo dobiti apsolutno ništa.“

Video zapis cijele rasprave pogledajte OVDJE.

chevron-right