Zaklada SOLIDARNA obavještava javnost i sve naše donatore da je dodijelila 16 malih financijskih potpora iz fonda „Drugotna na sav glas!“ u ukupnoj vrijednosti od 60 000 kn za ženske inicijative koje se zalažu za rodnu ravnopravnost i slobodu rodnog izražavanja u različitim sferama života - od zdravlja, obitelji i vjere, do umjetnosti, obrazovanja i ekonomije - i to širom Hrvatske (Ozalj, Karlovac, Nova Gradiška, otok Prvić i susjedni otoci, otok Hvar, Zadar, Split, Zagreb i nacionalna razina djelovanja). Posebnost je ovog natječaja otvorenost spram novih inicijativa pojedinki, neformalnih skupina i različitih organizacija i to uz minimalne birokratske zahtjeve i dodatnu stručnu i tehničku podršku u pripremi i provedbi podržanih akcija.
Ovaj pristupačan i očito nužan fond, na koji se javilo čak 60 inicijativa, omogućile su donacije 600 građana i građanki, malih poduzeća, udruga i Primorsko-goranska županija tijekom prošlogodišnje kampanje „Drugotna na sav glas“. S obzirom na izražene potrebe širom lokalnih zajednica, ali i sve snažnije napade na politiku rodne ravnopravnosti, Zaklada SOLIDARNA nastavit će s prikupljanjem sredstava kako bi fond „Drugotna na sav glas!“ postao trajno dostupan ženama širom Hrvatske.
Dobitnice potpora „ Drugotna na sav glas!“ zaklade SOLIDARNA, ožujak 2017
U dobroj vjeri, Zagreb je inicijativa koja želi otvoriti prostor dijaloga o ulozi religije u važnim društveno- političkim pitanjima, a posebno u odnosu na rodnu ravnopravnost, a koja uvelike polariziraju ljude u našem društvu.
Nogometni klub Zagreb 041 je jedinstveni nogometni klub koji uspješno uključuje djecu i mlade izbjeglice u lokalnu zajednicu, a cilj je i organizacija ženske nogometne ekipe te formiranje spolno mješovite ekipe za natjecanje pod zagrebačkim nogometnim savezom.
Centar za majke anđela u Zagrebu želi pružiti psihološku, duhovnu i praktičnu pomoć ženama koje su izgubile bebu ili dijete te utjecati na kvalitetu i osjetljivost zdravstvene skrbi u rodilištima.
Drum'n'bijes je samoorganizirana ženska bubnjarska ritam sekcija osnovana u svrhu podrške prosvjednim akcijama u Zagrebu i drugim dijelovima Hrvatske.
Projektom Super bake u akciji! Centar za civilne inicijative iz Karlovca želi potaknuti starije žene da ostanu aktivne i u trećoj životnoj dobi skroz slobodno izražavanje, druženje i društveni angažman.
Feministički kolektiv fAKTIV organiziranjem ovogodišnjeg Osmomartovskog tjedna 2017. u čijem sklopu je i Noćni marš 8. ožujka želi ukazati na sve veće narušavanje reproduktivnih prava žena i pokušaja oduzimanja prava na odlučivanje o vlastitom tijelu te poslati jasnu poruku da je pravo na izbor temeljno načelno slobodnih ljudi i slobodnog društva.
Probij zid šutnje! akcija je koju su pokrenule Nikolina Jureković i i Manuela Strinavić, a prva je takve vrste u Novoj Gradišci koja temeljem istraživanja osvještava javnost o raširenosti rodno uvjetovanog nasilja, a posebno nasilja nad ženama u partnerskim i bračnim odnosima.
Kulturni projekt „Otoci i otočanke“ provest će Udruga za promicanje kreativnog i zdravog života Otoka s otoka Prvića u sklopu festivala „Kreativni dani Fausta Vrančića“ 6.-8. 10. 2017. gdje će se afirmirati žensko likovno i književno stvaralaštvo i žensko iskustvo otočkog življenja.
Tina Kadoić i Lejla Jerković žele kroz eksperimentalnu dramu„Sve što nije tvoje“ i rasprave nakon izvedbi širom Hrvatske progovoriti o temi feminizma, a glumice i glumce educirati o tome kako interaktivno pristupati publici na temu položaja žena u našem društvu.
O. - časopis o rodnoj ravnopravnosti, solidarnosti i ostalim otočkim temama iz Jelse s otoka Hvara želi poticati različitost i raznolikost, neukalupljenost i specifičnost, snagu i odvažnost, kolektivizam i kolegijalnost žena u otočkim sredinama.
Studentice Akademije dramskih umjetnosti Espi Tomičić i Sabrina Herak filmom „Ja od jutra nisam stala“ žele kritički ispitati problem dvostrukog opterećenja koje trpe radnice obavljajući jedan posao prije i nakon što se vrate iz smjene: onaj kućanski.
Inicijativom za pokrivanje troškova odlaska na terapiju za žene oboljele od raka Ivana Kalođera Brkić u Zagrebu želi osigurati prijevoz od kuće do bolnice i/ili od bolnice do kuće na dan primanja kemoterapije.
Neformalna inicijativa Bitcherin kroz web stranicu „Gejnijalno“ želi informirati građanke i građane o LGBTIQ aktivnostima i događanjima u Splitu i okolici.
Gradska knjižnica i čitaonica Ivana Belostenca u suradnji sa Gradom Ozljem projektom „Inkubator samosvojnih“ u gradu Ozlju i drugim manjim sredinama želi kroz stručna predavanja i radionice podizati svijest o rodnoj ravnopravnosti žena i njihovu spremnost na izlazak u javni prostor.
Kroz novinarski projekt „Govoriš, pišem- nevidljive žene u fokusu“ Ivana Perić i Ana Kuzmanić u suradnji s Udrugom za nezavisnu medijsku kulturu žele istražiti s kakvim se problemima susreću žene izvan Zagreba te otvoriti prostor za razgovor što žene fokusa javnosti vide kao glavne probleme u svojim zajednicama i društvu.
Projektom Sestre vatrogaskinje DVD Vrhovac iz okolice Ozlja želi osnažiti žene svih dobnih skupina da se angažiraju u svojoj zajednici u ovoj tradicionalno muškoj stručnoj i humanitarnoj djelatnosti koja potiče solidarnost i zajedništvo,a ovim iskorakom i rodnu ravnopravnost.