Bez slobodnih i neovisnih medija te medijskog pluralizma građani su uskraćeni za mogućnost da zadrže moć. Svaki dan gledamo kako korupcija i loše upravljanje jačaju, borbu za opće dobro zamijenili su osobni poslovni odnosi i politički interes, a manjine se sve više marginalizira. Srozavanje medijskih sloboda i pluralizma u Europi na preniske razine predstavlja ključnu prijetnju demokraciji.
Potpišite do 18. kolovoza 2014. za slobodne i neovisne medije na www.mediainitiative.eu!
Stanje medijskih sloboda i pluralizma u Europskoj uniji sve je teže. Mediji u nekim zemljama, kao u Mađarskoj, trpe značajni utjecaj političke moći s ciljem kontrole i usmjeravanja medijskog sadržaja. Također, problemi medijskog monopola i koncentracije vlasništva dovode do prekomjernog utjecaja određenih ekonomskih skupina kao što je slučaj Murdochovog medijskog carstva u Velikoj Britaniji. Čest je i talijanski, bugarski i rumunjski scenarij gdje se ekonomski, medijski i politički interesi preklapaju u rukama šačice istih osoba.
Europske institucije do sada su se suzdržavale od poduzimanja snažnih mjera protiv pojedinih država članica u kojima se zbiva takvo zanemarivanje i propadanje medijskih sloboda. Ovakav „ne želimo se miješati“ pristup doprinio je negativnom domino efektu koji uz manjkavo zakonodavstva u jednoj zemlji posredno dovodi do više restriktivnih poteza u drugoj. Inicijativa organizacija civilnog društva diljem Europe odavno se trebala oformiti kako bi jačala ulogu europskih institucija u očuvanju i zaštiti neovisnosti i pluralizma medija.
Europska inicijativa za medijski pluralizam okuplja gotovo stotinu organizacija, medija, novinara i relevantnih institucija iz cijele Europe te je pokrenula Europsku građansku inicijativu – novi alat participativne demokracije koji obvezuje najmanje milijun potpisa građana iz najmanje sedam zemalja članica EU kako bi se pri Europskoj komisiji inicirao prijedlog zakona.
Od Europske komisije predstavnici Europske inicijative za medijski pluralizam zahtijevaju da izradi nacrt direktive o medijskom pluralizmu koji se odnosi na: a) učinkovito zakonodavstvo kako bi se izbjeglo koncentraciju vlasništva u medijima i oglašivačkom sektoru; b) nadzorna tijela neovisna od političke moći; c) definiciju sukoba interesa kako bi se izbjeglo da medijski tajkuni zauzimaju visoke političke dužnosti; d) sustavi za nadzor za redovito praćenje i provjeravanje zdravlja medija.
Inicijativu podržavaju predstavnici kulturnog, akademskog i političkog sektora. No, najvažnije od svega, cilj Inicijative je mobilizirati građane iz cijele Europe kako bi ustali i tražili da europske institucije pokažu svoju predanost u zaštiti temeljnih prava i građanskih sloboda, čak i kada države članice ne štite temeljna ljudska prava. Za to je potrebno milijun potpisa koji će omogućiti da se otvori zakonodavni proces na EU razini te prostor za promjene i zaštitu medijskih i novinarskih sloboda.
Potpišite na www.mediainitiative.eu!