Poziv Vladi na savjetovanje o EU i unutarnjim poslovima

19. lipnja 2013.

Zajednički savjetodavni odbor EU-RH (ZSO), zajedničko tijelo civilnog društva Hrvatske i Europske unije, koje je osnovano sa zadaćom praćenja hrvatskog pristupnog procesa, održalo je svoj posljednji, sastanak u Zagrebu i tom je prilikom Odbor izrazio žaljenje zbog dosadašnje  očigledne nevoljkosti Vlade RH da uzme u obzir  sva važna stajališta hrvatskog civilnog društva o Prijedlogu Zakona o suradnji Hrvatskog sabora i Vlade RH u europskim poslovima.

Na sastanku održanom 18. lipnja 2013. Odbor je obaviješten o Otvorenom pismu koje su Savez samostalnih sindikata Hrvatske, Nezavisni hrvatski sindikati i Platforma 112  (koalicija 70 udruga)  uputili  Vladi RH i Hrvatskom saboru, kojim se izražava zabrinutost suzdržanošću hrvatskih vlasti da na djelotvoran način uvaži stajališta hrvatskog civilnog društva, iznesena na nedavnoj javnoj raspravi o Prijedlogu Zakona o suradnji Hrvatskog sabora i Vlade RH u europskim poslovima.

Očigledno je da će ovaj Zakon biti glavna zakonodavna poluga za uspostavu procedura za buduće odgovore Republike Hrvatske na politike i propise EU. Ključno je, u skladu s praksama u postojećim državama članicama EU, ali i u Hrvatskoj tijekom pristupnog procesa,  da ukupni spektar hrvatskog civilnog društva bude informiran i konzultiran prije preuzimanja i primjene zakonodavstva EU te da se u potpunosti uključi u programiranje i nadzor nad fondovima EU.

Slijedom preporuka ZSO-a i EU institucija tijekom pristupnog procesa, ZSO izražava žaljenje zbog dosadašnje  očigledne nevoljkosti Vlade RH da uzme u obzir  sva važna stajališta hrvatskog civilnog društva o ovome novom zakonu, primjerice po pitanju pristupa organizacija civilnog društva bazama dokumenata EU i savjetovanja sa svim dionicima.  ZSO poziva Vladu RH i Hrvatski sabor da žurno uspostave stalni i stabilni mehanizam za redovne konzultacije s hrvatskim organizacijama civilnog društva kako bi se osiguralo da Hrvatska djeluje u skladu s preuzetom obvezom iskazanom Europskoj uniji, o njegovanju participativnih i demokratskih praksi i nakon ulaska u EU.

Kao dio rješenja, Odbor poziva Vladu RH i Hrvatski sabor da koriste tijela poput Gospodarsko-socijalnog vijeća i Savjeta za razvoj civilnog društva, budući da su socijalni i civilni dijalog nužni za pravodobno prepoznavanje mogućih negativnih učinaka politika EU. 

Ove konzultacije su ključna sastavnica socijalnog i civilnog dijaloga – koji su temelj participativne demokracije u Europskoj uniji.

Nakon raspuštanja Zajedničkog savjetodavnog odbora po ulasku Hrvatske u EU 1. srpnja 2013., hrvatske organizacije civilnog društva i njihovi partneri nastavit će pratiti ovu problematiku putem Europskog gospodarsko-socijalnog odbora (EGSO)  sa sjedištem u Bruxellesu.

Gong chevron-right