Zaokret prema prevenciji i uključivanje struke u izradu nove „Strategije suzbijanja korupcije 2015.-2020.“ pozitivne su točke ovog predugo čekanog dokumenta. Međutim, uz Strategiju nije odmah izrađen i Akcijski plan iz kojeg bi bilo jasno tko će i kojim sredstvima što raditi. Dodatan razlog za oprez u optimizmu predstavlja i činjenica da se napisano u Strategiji ne zrcali u ponašanju vlasti, kako na nacionalnoj, tako ni na lokalnoj razini. A ne dođe li do promjena u njihovom djelovanju, i participativnost ostvarena u izradi strategije na kraju bi mogla ispasti samo smokvin list.
Panama Papers, Paradise Papers, Wikileaks, Offshore Leaks,... Sve ove i još sličnih izvora informacija sada se može lako pretraživati, zahvaljujući bazi i tražilici koju je složio Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). Što se Hrvatske tiče, ova objedinjena baza daje puno prilika za detaljna istraživanja.
Implementacija novih tehnologija mora dovesti do bržeg i boljeg rada pravosuđa, ali i do promjene percepcije o radu te grane vlasti kod građana, ocijenio je ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković na kruglom stolu u povodu dana borbe protiv korupcije.
Međunarodni dan borbe protiv korupcije ukazao je na nedovoljnu političku volju za borbu protiv korupcije, izostanak sinergijskog djelovanja i jačanja institucija te izostanak mjera za jačanje medija u borbi protiv korupcije.
Korupcija se suzbija izgradnjom dobrih institucija, njihovom dosljednom provedbom i osiguranjem adekvatnih financijskih i personalnih resursa za njihovo funkcioniranje, te integritetom osoba koje obnašaju dužnosti te stalnom nadogradnjom institucija, uz maksimalno uključivanje građana i javnosti u te procese.
U proglasu usvojenom povodom Međunarodnog dana prava na pristup informacijama, zastupnici Europskog parlamenta, aktivisti, znanstvenici i novinari zahtijevaju veću transparentnost odlučivanja i potrošnje javnih sredstava.